خالی و سطحی

دو کلمه جالب داریم :

Hollow :  توخالی، مجوف، پوک، فریبنده(ربطی به بحث ندارد) و طبق babylon کاسه ای شکل، بی ارزش و بی معنی

Shallow : کم عمق، بدون ژرفای زیاد، سطحی و طبق babylon کسی که چندان درگیر گفتگوهای روشنفکری (بهتر است ترجمه شود مدرن یا حتی مهم) نیست

بهانه این حرف، راننده تاکسی دیروز است که سعی می کرد برای من روشن کند که چرا وضع مملکت خراب است و دلال ها بیشتر از فنی ها پول در می آورند. فکر می کردم که آدم های خالی بسیار تحمل پذیر ترند. "جینگیل مستون و یلخی" طی می کنند و آدم مجبور نیست برای اینکه با آنها حرف بزند زحمتی به خود بدهد، با آب و درخت و بلبل و احیانا خواننده های زپرتی حال می کنند و از سرشان هم زیاد است. منظورم این نیست که آدم های جدی نباید با این چیزها حال کنند، ولی اقلا در کنار حالیات فوق چیزهای دیگری هم دارند. آدمهای خالی معمولا زیاد آدم را اذیت نمی کنند. به راحتی می توانی بگویی : خوب طرف اینجوریاست دیگه! و بگذری.

امان از آدم های سطحی! در هر بحثی تا ختنه گاه دخول می کنند و هنگام خروج یا خودشان قفل کرده اند و یا بحث. نمی دانند از کجا به چه می خواستند برسند. حرف هایشان از case study های ابلهانه دوست و آشنا فراتر نمی رود و معمولا چنان از "مردم اینجوری هستن" حرف می زنند که انگار خودشان از مردم نیستند (این مورد آخر کم و بیش بین اقشار عمیق تر هم وجود دارد). دلایلی که برای خود می بافند را نه می توان رد کرد و نه اثبات. و مشکل اصلی اینجاست که اگر سکوت کنی باید به زور تایید بدهی تا طرف از حالت قفل، خارج شده و تو برای جلوگیری از نعوظ مجدد و ورود به بحث، ضامن او را پیدا کنی.

دوستی داریم که در یک مهمانی با پدر دوستی دیگر (به اتفاقی ناخوشایند) طرف صحبت شده بود. می خواست تقصیر افت تحصیلی را به گردن دانشگاه و اوضاع آن (حدود سال 80-81) بیندازد. پدر محترم هم در جواب گفت : شعور سیاسی هم که ندارید. و درسی به من داد که هرگز وقتی احساس عمق نمی کنم با کسی که احساس عمق می کند وارد بحث نشوم، هرچند که چندین برابر او عمق داشته باشم.

 

/ 0 نظر / 4 بازدید